theakakseed
theakakseed theakakseed
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Help I nee this ASAP, What is the price of 1 tennis ball if a package of three tennis balls cost $4.95?

Respuesta :

noahc808
noahc808 noahc808
  • 01-02-2021

Answer:

$1.65

Step-by-step explanation:

4.95/3=1.65

Answer Link
smartme48
smartme48 smartme48
  • 01-02-2021

Answer:

One tennis ball costs $1.65

Step-by-step explanation:

?= price of one tennis ball

1   -   ?

3   -   4.95

Solve: 4.95×1÷3= 1.65

Answer Link

Otras preguntas

Tickets to a basketball game were $2.50 each for students and $4.25 each for adults. if a total of 183 tickets were sold and $538 was collected from the ticket
what is the difference between a chart and a diagram?
came to Rhode Island because of discrimination in England 1. Gorges and mason 2. Newport, Rhode Island
How does this description of life for freedmen compare to Henry Adams’s statement?
Please Please help it would be greatly appreciated!! :)
____ is the process whereby children acquire knowledge about the language, values, etiquette, rules, behaviors, social expectations, and all the subtle, complex
WORTH 99pts And BRAINLIEST Supply-and-Demand Schedule for Portable Music Player Price of Music Player Quantity Supplied of Music Players Quantity Demanded of M
Vegan vegetarians must rely on complimenting proteins in order to get all the essential amino acids. choose the best combination of foods that would provide the
8 to the power of 4?
I need this answered by today 9-3-18