nischinthtube23 nischinthtube23
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A box of a dozen fruit tarts costs $15. How much money does 1 fruit tart cost?

Respuesta :

kittywebz
kittywebz kittywebz
  • 02-02-2021
1.25

dozen = 12

15/12 = 1.25
Answer Link
kawsarhomayoon kawsarhomayoon
  • 02-02-2021

1 dozen = 12 so 15/12 is 1.25

which means 1 fruit tart is $1.25

Answer Link

Otras preguntas

what is plebiscite?? where are you kirtika??​
Somebody dont just tell me the answer but tell me the steps so that i can prove my answer.
PLS HELLPPPPPP Which of the following items are made from nonrenewable resources? Select the two correct answers.(1 point) A jack-o-lantern B wool coat C wooden
Keith is the owner of a cafe. He bought 28.6 pounds of apples for making pies. Apples cost$1.75 per pound. He also bought a can of chocolate syrup for $27.75. W
How does the author relate Eckels's gradual realization that his mistake has altered history? In what way does Bradbury's approach allow readers to express the
Payments from profits of companies in which one owns stock are called
3. Which of the following is the best way to combine these two sentences: I lost my watch on the way to work. I don't like my job very much. O A. The sentences
I have many faces, expressions, and emotions, and I am usually right at your fingertips. What am I?
What best describes the relationship between sleep and memory? The quantity of sleep impacts memory, while the quality of sleep does not. The quantity of sleep
Help please with trigonometry hw please