kel0cheilaDar0ley kel0cheilaDar0ley
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

Mrs. davis bought 6 pounds of grapes for $18 at this rate how much would 72 ounces of grapes have cost

Respuesta :

Neuron
Neuron Neuron
  • 05-11-2016
If you would like to know how much would 72 ounces of grapes have cost, you can calculate this using the following steps:

6 pounds of grapes ... $18
72 ounces of grapes = 4.5 pounds of grapes ... $x = ? 
72 ounces = 4.5 pounds

6 * x = 18 * 4.5
x = 18 * 4.5 / 6
x = $13.5

The correct result would be $13.5.
Answer Link

Otras preguntas

managing the space ahead and controlling your speed will________ your vehicle's furl efficiently. impove, decrease, maintain​
value of the expression -3/(-3)^2
2x/3 - 3x/8 = 7/12 Please explain. I need help.
Three ways in which self-esteem improves performance in school subjects ​
In a large population of adults, the mean IQ is 120 with a standard deviation of 21. Suppose 50 adults are randomly selected for a market research campaign. (Ro
MZ Corporation produces fudge bars. Total fixed cost is $55,500. Each package of fudge bars sells for $4.95 with a variable unit cost of $3.10. What is the brea
number line shows the solution to: -11x - 14 < 8?
Select the correct answer. Should the highlighted word begin with a capital letter? Many books, such as The three Musketeers are made into movies. A. Yes B. No
Which of the following is the most likely to give you both latitude and longitude data? GIS SSP SAP GPS
One-half of the sum of a number added to one-fourth of 96 is 30. What is the number?