giselleg729
giselleg729 giselleg729
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

The steak is priced at 4 pounds for $2. How much is the steak per pound?

Is it 1 dollar for 2 pounds?

Respuesta :

vanedian1931
vanedian1931 vanedian1931
  • 02-02-2021
The answer is 2 pounds for $1 because you divide 4 by 2 then divide 2 by 2 so 2 pounds for $1.
Answer Link
ngoa1575 ngoa1575
  • 02-02-2021

Answer:

The steak per pound : 2/4 = $1/2=$0.5/ pound

Is it 1 dollar for 2 pound  :   It's correct

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How do people and computers approach problems differently
Anyone know the answer
Answer gets brainlistIf x=3 and y=-2, the value of -2xy³ is A 10 B -48 C -96 D 40​
It’s been a long day and I feel tired. is this sentence simple sentence, Compound sentence or a complex sentence?
What is the center of the circle described by the equation (x-6)² + (y + 5)² = 25?​
find the value of x in the given right triangle
Which of the following statements best describes the Jewish religion during ancient times? A. Despite having made it to the Promised Land, they were conquered b
A group of middle and high school students are surveyed as to their breakfast preferences. The results are shown below. Eat Breakfast Skip Breakfast Middle Scho
Which statement best explains the effect of the underlined sentence
20 POINTS!!! WILL GIVE BRAINLIEST!!!