Jwa85100
Jwa85100 Jwa85100
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nick spends 12$ to buy 16 oranges. How much does Nick snap per orange
A. $0.25
B.$0.75
C.$1.33
D.$4.00

Respuesta :

ADVENTUROUSBOY
ADVENTUROUSBOY ADVENTUROUSBOY
  • 02-02-2021

Answer:

B. 0.75

Step-by-step explanation:

hope it will help u

plz follow me

Answer Link
elracke
elracke elracke
  • 02-02-2021

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

12=16

divide

6=8

divide

3=4

divide

1.5=2

divide

0.75=1

Make sure to check your work!

Answer Link

Otras preguntas

A manufacturing firm produces goods in accordance with customer specifications, commencing production upon receipt of a purchase order. To accumulate the cost o
Which of the following expressions has a Value of 6.18???
the area of the room is 234 square feet. the length of the room is 18 feet. what is the width, in feet, of the room?
dialogue between two friends about holiday....​
write short note on the following: Digital computer, Analog Computer and hybrid computer​
Solve for x. Round to the nearest tenth, if necessary.
Please show steps as to how to solve this problem Thank you!
if A={1,2,3} and B={a,b,c} find A×B and B×A. Also show both of them in arrow diagram.​ I need for exam
Choose all the factors of 5. (Check all that apply.) 1 3 5 2 4
25/24 as a decimal rounded to nearest hundredth