moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

Find the GCF of 189 and 200 using prime factorization
In the body of cells of most organisms oxygen is used to release what ?
What is the different between child growth and child development?
What does the monogenesis theory in Language emergence state ?
Whats the defenition of heat ?
Describe a real world situation that can be represented by the product 8(-20). Then find the product and explain what the product means in terms of the real wor
Who helped co-author the Communist Manifesto? A. Karl Marx B. Adam Smith C. Jeremy Bentham D. Richard Cantillon
624 feet to 702 feet
What is the relationship between succession and climax vegetation?
Cuneiform is a. a Sumerian form of writing b. a Persian invention c. a Lydian invention d. an Egyptian form of writing