moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

a dozen apple costs $2.55.at this rate how much would 8 apple cost?

Respuesta :

MohamedSharif
MohamedSharif MohamedSharif
  • 01-11-2016
12=2.55 how about 8
8 x 2.55 divided by 12=$1.7
Answer Link

Otras preguntas

Based on a farmer’s soil composition he must mix his fertilizer at a certain strength. He must mix 5% of nitrogen, 6% phosphorus and 4% potassium per tonne
How are ratios used in everyday life?
who won the Super Bowl in 1999
what times what equals to 810
Which statement about President Kennedy is true? A. He visited the divided city of Berlin and gave a powerful speech about political freedom. B. He only appoint
Manual's job pays $11.50 per hour for a 40- hour work week. If Manual works over forty hours, he earns 1 1/2 times his hourly pay for each hour worked. How muc
what is 0.083 repeting as a percentage?
under the Virginia plan,who would command the armed forces and mange foreign relations
The height of a box is 7 inches. Its length is 6 inches more than its width. Find the length if the volume is 280 cubic inches.
In the school library, there are 110 fiction books, 125 nonfiction books, and 250 magazines. The ratio of fiction books to nonfiction books is 110 : 125. Wri