26aubryannahanna 26aubryannahanna
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

an expression for the cost of one egg 24y+36

Respuesta :

Ingridpineda1717
Ingridpineda1717 Ingridpineda1717
  • 03-02-2021
12 (2y+3)


Explination
12 times 2 is 24 =24y
and 12 times 3 is 36





Answer Link

Otras preguntas

50 words write your response to this. - ````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````
List at least two (2) things you as an individual can do to help.
Name two things about Houston's boyhood that were not ordinary? A) He attended school for only one year: between the ages of 16 and 19, he lived with the Cherok
(ABCD) = (A'B'C'D'). If A is (6, −8), A' is (−2, 4), and B is (4, −6), what are the coordinates of B'?
8 squared? please answer i have limited time​
Wishing Well by Juice WRLD OR Legends by Juice WRLD
Conjugate the Regular Verbs: Yo (escribir) la tarea en mi computadora.
Carpet costs $7.84 per yard. What is the cost of 21.5 yards?
I will give the brainliest to the best answer. PLEASE HELP. PLEASE PUT THE ANSWER IN FRACTION FORM!!!! PLEASE DON'T DO IT FOR THE POINTS!!
Nick is buying juice for himself and 5 friends. Each bottle of juice costs $1.25. How much do 6 bottles of juice cost? Complete the table to find the cost of 6