arelygarcia2
arelygarcia2 arelygarcia2
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Shawna needs a new bed pillow. One store
was selling TWO pillows for $19.00. How
much would Shawna pay for ONE pillow?

Respuesta :

fionachambers89
fionachambers89 fionachambers89
  • 04-02-2021

Answer:

$9.5

Step-by-step explanation:

All you have to do is divide 19 by 2 to get the cost of one pillow. I hope this helps :)

Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$9.50

Step-by-step explanation:

P is Pillows

2P=$19.00

divide by 2 in both sides

P=$9.50

so 1 pillow costs $9.50

Answer Link

Otras preguntas

How are goosebumps related to the muscular system?
A container of cream cheese weighs 250 grams, which is equivalent to 8.8 ounces. what are the missing conversions
Were the egyptians the first peopld to do surgeries
Which sentence has the correct parallel structure? My parents say that if I’m going to go, I have to pay for either half of the trip myself and pay for all of m
Witch one is the right answer
What is the voice in a text?
What is the most appropriate SI unit to express the speed of a cyclist in a 10-km race? A. km/s B. km/h C. cm/h D. mm/s
Fill this graph out , I don't understand how to convert a decimal into a percentage or fraction
With the success of the First Crusade, Christians retook Jerusalem and _____________.
At a pressure of 2 atm and a temperature of 315k the volume of a gas is 5.5l.