pugaragon
pugaragon pugaragon
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nika bought a set of 12 rubber ducks for $72.



What is the cost of 1 rubber duck?

Respuesta :

JP110
JP110 JP110
  • 04-02-2021
Each one will cost $6.00 because $72/12=6.00
Answer Link

Otras preguntas

When you listen to music the sound waves are converted into neural impulses for your brain to process this is called?
Please if you can help me out in this I’d be much more appreciated it’s due today and I’ve been stuck in this problem thank you
Read the passage. Rita had been on summer vacation for five weeks. The first few weeks had been great. She had gone on a trip with her friend’s family to Flori
The two-way table represents data from a survey asking schoolchildren whether they are attending a summer camp, taking swimming lessons, or both. Which is the j
"period in history when machinery replaced human labor"
How were the earliest English attempts at colonization similar to and different from the Jamestown effort ?
HELP 53 points put into! Create and show how to solve a problem with 3 fractions and involves multiplication and division.The problem should include canceling a
In which ways are sedimentary rocks NOT formed? Question 3 options: Carried downstream to deposit and harden with other sediments Mountaintop weathering Cooling
Which of the following is the correct measurement for the volume of liquid shown below? A 50.1 mL B 51 mL C 50.2 mL D 52.0 mL
Find the common ratio of the sequence. 3,9,27,81