Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal per
ounce--a 16-oz bag of
M&Ms that costs $3.20, or a
2-oz bag of M&Ms that costs
$0.50?

Respuesta :

trini10kal
trini10kal trini10kal
  • 01-03-2021

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation:

2-0z bag of M&Ms costing $0.50 is better, because

0.50/2 = $0.25

Answer Link

Otras preguntas

3 + 5 . (-3)= 5 . ( - 6 + 2 ) - 4= - 5 + 8 . 2 + 1= 4/6 + 13/6 - 5/6= 2 . 8 - 5 . (3 - 4)= 7/3 . 5/2=
In a recent study of incomes in Wake county in North Carolina, it was found that the distribution of family incomes is skewed to the right (i.e., it has a long
Describe how you would simplify rootof300. Be thorough and clear in your explanation.
c Which of the following statements about the Vietnam War is true? It was caused by the Cambodian invasion of Vietnam. The U.S. Congress refused to authorize ai
https://youtu.be/dQw4w9WgXcQ →the internet’s national anthem← follow me on ig them1lfundery0urbed
In how many ways can we seat 3 pairs of siblings in a row of 7 chairs, so that nobody sits next to their sibling
A vendor sells hot dogs at $17.00 /piece. For every hot dog he spends $11.23 in the raw material. Additionally he spends $0.90 for packing each hotdog and month
You are considering two investment alternatives. The first is a stock that pays quarterly dividends of $0.32 per share and is trading at $27.85 per share; you e
My daughter had a quiz today and the 3 questions did not make sense to me. Can anyone decifer how you would solve for the variable on these? I am stumped!! 1) I
click on picture to see question and answer choice