CodeWStudies CodeWStudies
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Three hermit crabs at a pet store cost $ 21.75 . If each hermit crab, h , costs the same amount, which equation can be used to find the cost per hermit crab correctly?

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 02-03-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

$21.75/(3 crabs) = $7.25/crab

Answer Link

Otras preguntas

What route did christopher Columbus take
4x+7y= 28 solve for y Not a graphing question
What is the density of the marble when the mass = 10g
pete got 7 items wrong out of 50 on a test. what fraction of the total number of problems did Pete get wrong?
how do you know if a chemical change has taken place?
does proportional and congruent mean the same thing?
what was the most important factor in making mesopotamia's farmland fertile?
What is 2/3 of a share of $24 390
I need some help plz
this picture is a scale drawing of a basketball court and 1 inch on the picture represents 15 feet of actual length. the dementions of the scale drawing are 2 i