ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

what key substance was necessary in ending the battle of Guadalcanal ?
Which of the following best describes supply chain management
in circle P, PA is a radius and AB is a tangent segment. Which statement must be true? 1.PA=PB 2.PAB is an acute angle. 3.PA =BA 4.PAB is a right angle
What groups do you believe are not being served under the current system of government health care programs? Describe how you think these groups should be servi
The length of a copper wire is 1.6 centimeters (cm). What is the length of this wire in meters (m)? 1.6 mc031-1.jpg 10–3 m 1.6 mc031-2.jpg 10–2 m 1.6 mc031-3.jp
Order of Operations! Studying for finals
At that he turned and seemed like one of those Who at Verona run through the countryside For the green cloth, and among them he appeared The winner of the race
Which of the following pairs a land cover with its most appropriate use? A. Rangeland → Pastureland B. Urban land → Growing crops C. Developed land → Grazin
Please if anyone knows the answer to number 6
Which actions are characteristic of mental illness? Check all that apply. brushing teeth every hour because one’s mouth feels dirty refusing to eat breakfast fo