tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

Write x^2 - 8x - 3 in vertex form
Role does specific heat capacity play in a watermelon staying cool after removal from a cooler on a hot, summer day?
Zinc reacts with aqueous sulfuric acid to form hydrogen gas: zn(s) h2so4(aq) ? znso4(aq) h2(g) in an experiment, 201 ml of wet h2 is collected over water at
Martin wants to use coordinate geometry to prove that the opposite sides of a rectangle are congruent. he places parallelogram abcd in the coordinate plane so t
Given the line of the best fit for a set of data points with equation y=-2.5+5x, what is the residual for the point (3,6)
___________ was best known for employing sit-ins. SNCC CORE NAACP none of the above
Given the relation y=x^2+3 if the input is 4 what is the output
Abortion was made legal by the u.s. supreme court in 1980. 1965. 1973. 1969.
When using powershell, an administrator can use the ____________ cmdlet to create a new dc in a new forest.??
Factorize completely: kp+3k+mp+3m