tshepomabula60 tshepomabula60
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

2 oranges cost R1,45.how much will 12 oranges cost?​

Respuesta :

sqvatorex
sqvatorex sqvatorex
  • 03-03-2021

Answer:

R8.70

Step-by-step explanation:

2 oranges = R1.45

1 orange = 1.45 ÷ 2 = 0.725

12 oranges = 0.725 x 12 = 8.70

Answer Link

Otras preguntas

what I'd the end result of mitosis
How do u so this.and can someone show work?thank you
If you were studying the portion of the small intestines which receives food
if a lead bullet is completely covered in copper it is called what?
The results of milgram's research suggest that __________ will follow orders to hurt someone
Which of the following is the correct formula for calculating power A. P= F/W B. P= W x F C. P= t x F D. W/t
A-Town wants to know the number of cell phones in each household the town divides the population up by neighborhood and surveys a random number of households an
What will not increase behavioral and mental activity?
Which of the following situations most likely result in a negative correlation when the data is displayed on a scatterplot?
As the united states moves increasingly toward high-stakes testing, _____.