braydengriffith4 braydengriffith4
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

You bought a notebook for $2 and 6 packs of crayons. If
you spent a total of $26, how much was each pack of
crayons?

Respuesta :

lianaglitz lianaglitz
  • 03-03-2021

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

26-2=24

24 divided by 6 =4

Answer Link
25lcrane
25lcrane 25lcrane
  • 03-03-2021

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

26-2=24

1 notebook is $2 so if you subtract it from the total you should get your answer which is $24!

Hope this helped you buddy.

Answer Link

Otras preguntas

Work out the speed in miles per hour at which colin drives home
1. Conduct an online search to find THREE works that were based on earlier sources. Use at least three different electronic sources. Make a list identifying eac
please brainliest for the first answer
what is the distributive property to factor out the greatest common factor to 6+30
The man showed a lot of __ with his friends. patient patience
what did hutton and lyell conclude about earths history
please brainliest for the first answer
16. Which punctuation rule is correct? A. If the adverb clause comes at the beginning of the sentence, set off the clause with a comma. B. Complex sentences who
An engineer wishes to design a roller coaster so that the cars will not fall when they are at the top of their circular path. A 500 kg roller coaster car is des
Can anyone help me with this question please? What do you think the cartoonist was trying to say about Andrew Jackson (the man in the cartoon) and federal gove