il30est
il30est il30est
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Almonds cost $12 per 3 pounds. How many pounds can I buy with $20?

Respuesta :

evangray8252
evangray8252 evangray8252
  • 04-03-2021

Answer:

6 pounds

Step-by-step explanation:

Answer Link
treymanriley treymanriley
  • 04-03-2021

Answer:

5 pounds

Step-by-step explanation:

12 divided by 3 = 4

20 divided by 4 = 5

Answer Link

Otras preguntas

Line I and h intersect at what point
Only do question 16 50 points Topic: Percentage
a is 100% more than b. Which of these shows the ratio a:b? 2:1 100:1 1:100 1:2 A B C D
True or false Women typically have a higher percentage of muscle mass than men
No me gustan los examenes no la tarea
The CPT manual divides the Radiology chapter into _______ subsections. 2, 3, 4 or 5
Hi again! I need help with another question. "What is a possible third side to a triangle with side lengths of 14 and 5? A. 9 B. 8 C. 5 D. 12"
Give three real-world examples of rectangular prisms. Then give two real-world examples of triangular prisms. Explain how you know the object you chose represen
#FIGHTFORBLACKS!!!!!!
what is a news agency called that provides syndicated news to newspapers, magazines, and radio and TV stations? vlog service wire service Grant writing Portfoli