kevin4tukike
kevin4tukike kevin4tukike
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Marcus purchased 5 pounds of grapefruit for $4.90. At this price how much will 7 pounds of grapefruit cost?

Respuesta :

KileeMuro20
KileeMuro20 KileeMuro20
  • 04-03-2021

Answer: I thinnk the answer is 6.86

4.90 divided by 5=0.98

0.98 times 7=6.86

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Mikaela is competing in a race in which she both runs and rides a bicycle. She runs 5 kilometers in 0.5 hour and rides her bicycle 20 kilometers in 0.8 hour. A
__________ are found in BOTH viruses AND in living single-celled organisms, such as protozoans and bacteria.
Original price:____ Discount:5% Sale price:$68.40
Anton is training for a cross-country race. He ran 2 2/4 miles on Saturday and 3 1/4 miles on Sunday. How much farther did Anton run on Sunday? How do you know?
The weakness of the Articles of Confederation led to the Critical Period. Which of the following was part of the Critical Period? a. States fought amongst each
Carl runs around a track 1.17 min how long would it take him to run 1.5 laps at his rate? ( round to 2 places)
What was one reason that Patriots were more willing to go to war with Britain than the Loyalists? A) Loyalists believed Great Britain safeguarded their religio
What number is greater than 714587
4% of what number is 11
danielle spent $35 on a magazine and some notepads. if the magazine cost $3 and each notepad cost $4 then how many notepads did she buy