vevelinteixeira
vevelinteixeira vevelinteixeira
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

addie spent 4.32 on 6 cherry-flavored popsicles. find the unit rate

Respuesta :

vickyz65001248 vickyz65001248
  • 01-04-2021

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

4.32 dollars per 6 popsicles.

4.32 / 6 = 0.72 per popsicle.

Answer Link

Otras preguntas

The play will be negative 12 degrees tonight, the weatherman predicts it will be 25 degrees warmer by noon tomorrow, what was the temperature be by noon tomorro
Which statement is true about the substances in a mixture? They change their composition They retain their chemical properties They always consist of the same e
N the Supreme Court case Gideon v. Wainwright, a unanimous decision was made that stated a. every suspect accused of a crime is to be read their rights upon be
what happens to ideas in science?
Which transformation(s) can be used to map one triangle onto the other? reflection only translation only dilation, then translation rotation, then translation
A red die is tossed and then a green die is tossed. What is the probability that the red die shows an even number or the green die shows an even number?
Can someone check over my answers? Thanks!
If you are given a chemical equation and specific amounts for each reactant in grams, how would you determine how much product can possibly be made? if you are
Anyone have the answer???????????
compare and contrast freshwater biomes and marine biomes