jsjanjdndjwlskfjr jsjanjdndjwlskfjr
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 8 dollars. Yoko buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that Yoko pays.

Respuesta :

Hellofunnygirls
Hellofunnygirls Hellofunnygirls
  • 01-04-2021

Answer:

8×p≈c

Step-by-step explanation:

Because if each is 8 dollars you would multpy the number (Or Letter) by how many you want or have.

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of z in the solution of the following system of equations? 3x+ 5y +7z= 3 2x+4y+6= 6 4x+3y + 5z = -6 A. 6 B. 4 C. -2 D. -6​
Subtract. WILL GIVE BRAINLIEST (8f+4)–(6f+2)
Which of these choices is equivalent to the expression: i85
Practice Solve the absolute value equation algebraically. Show all work, |2x|– 3= - 5​
According to John Green, why did the North lose several battles during the beginning years of the Civil War? Outdated weaponry Fewer people in their army Ineff
Cheryl has $56 and wants to buy as many notebooks as she can to donate to her school. If each notebook costs $1.60, which inequality shows n, the maximum number
What is texture? Identify this painting and explain how the artist has used texture to create this piece.
9 pencils cost 7.74 what is the equation of the cost of 6 pencils​
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!! Which evidence would confirm that a given rock layer is newer than the layers around it? A. It has been crumpl
Solve this inequality : 5x+7x<36