nevaeh10101
nevaeh10101 nevaeh10101
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

somebody please help me :)​

somebody please help me class=

Respuesta :

SirJames15
SirJames15 SirJames15
  • 02-04-2021

Answer:

(5,7.5) (12,18) (18,27)

Step-by-step explanation:

It costs $1.50 per cupcake.

y = 1.5x, where x is the amount of cupcakes and y is the amount of money in dollars.

7.5 = 1.5 times 5

18 = 1.5 times 12

27 = 1.5 times 18

Answer Link

Otras preguntas

Which verb is in the present progressive form? A. will be flying B. was hopping C. am swimming D. had been driving
add the like terms: -3ab+-10a+-8a
Reducing the volume of a contained gas by one third, while holding temperature constant, causes pressure to A. be decreased by two thirds. B. be increased by tw
what 4 consecutive whole numbers add to 54
10 exponent negative 9 divided by 10 exponent negative 3
Normal faults occur from _____ stress and reverse faults occur from _____ stress.
Which of the following did not happen because of the slave rebellion in Haiti? Laws were passed to give rights to free black citizens in the country. General L'
The hypothesis that evolution occurs and irregular rate through geologic time is known as
The basic requirements for industry growth are capital natural resources and workers true or false
Write an addition expression to describe the situation then find the sum and explain the meaning. An actor gains 20 pounds for a part and then loses 15 pounds