hola62733 hola62733
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

a 60-ounce bottle of soda cost $1.20 at the grocery store.A 20-ounce bottle of soda cost $1.00.

Respuesta :

Darth21
Darth21 Darth21
  • 02-04-2021

Answer:

Well assuming you mean which will be the better option it would be the 60 ounce and 1.20 option. Since if you find the unit rate for that you’d only get 0.02 dollars for each ounce of soda. And for the 20 ounce one you’d get 0.05 dollars per ounce. The better option is the 60 ounces bottle for 1.20.

Answer Link

Otras preguntas

D Question 4 "I saw a ferocious lion." According to the video, what part of speech is the word "ferocious?" O Adverb Verb Pronoun Adjective
Answel higheet 25. A rollercoaster allows 6 in the corriage each time. How many ndes would be needed for 130 children? Answer ce learning 2012. You may photocop
when, whenever, while, as soon as, after, since, as, before, until 1. Travelers can use credit cards in foreign countries__________they are accepted. 2. Tonight
I THINK MANY OF YOU PLAY GAMES LIKE PUBG AND FF IF YES THAN TELL ME ITS FULLFORM​
Mr. Gonzalez spends $135 for 5 bags of groceries. How much does he spend per bag of groceries, if each bag costs the same?find the rate plzz help​
help asap!!! very easy!!!
8 - (3x - 2)2 for x=-2
plz help im desperate plzzzzzz​
PLSS HELLPPP MEEE WILL MARK BRAINLIEST
Any help on this one would be good, thank you!