centariwhitsett centariwhitsett
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Angie bought 312 pounds of apples to make a pie. There are 16 ounces in one pound. How many ounces of apples did she buy?

Respuesta :

weltonlogan0 weltonlogan0
  • 02-04-2021
4,992 ounces
multiply 312 by 16
Answer Link

Otras preguntas

Does any other word like 'proudy' exist in English?
What year did the united states first stablish a federal army
If two forces act on an object, what is the relationship between the two forces? (pls explain) A. The larger force causes the same acceleration as the smaller.
Part A Find the website for your state’s department of motor vehicles (DMV). Investigate the minimum coverage requirements established by your state, and list t
which type of mental function would be the strongest & most obvious
With a class 1 lever, does mechanical advantage increase or decrease as the fulcrum is moved closer to the load? Explain why. ​
when russia invades ukraine what will happen to us stock market
The product of 2 positive integers is 78. The greater integer is 1 more than twice the lesser integer. What is the greater integer?
The number of students taking algebra increased 20% in one year. If 60 students are taking algebra this year, how many took algebra last year?
Does x/x+11 simplify to 1/11? Why or why not ?