72693779 72693779
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Gus bought a salad for $6 and two pizza's. If he paid a total of $36, what equation represents finding the cost of one pizza?

Respuesta :

sararodriguez99
sararodriguez99 sararodriguez99
  • 02-04-2021

Answer:

15 dollars each pizza

Step-by-step explanation:

2 pizzas (15 + 15 = 30)

30 + 6 = 36

Answer Link
nterry200909 nterry200909
  • 02-04-2021

Answer:

15

Step-by-step explanation:

15+15=30+6 =36

Answer Link

Otras preguntas

Use the diagram, which is not drawn to scale, to decide which proportions are true. a. I and IV only c. I and II only b. II only d. I only Please select the bes
anyone need help with math i not that good with word problems but i could help
what is the biggest difference between white and black people according toMarguerite?
What does 1/2 ( 3/5x - 8) + 7/4 ( 2/5x + 4)
What aspect of health refers to how you react to events in your life
What is 15×25and what is 16÷6
Which nation controlled the Silk Road by the 1400s
given sin theta = 2/5 and 0 theta 90 find sin 2 theta
What does the Pledge of Allegiance signify to you?
My First Day on the Job I was in full-on panic mode. Here I was on my first day as an inexperienced reporter having to cover an important story with little guid