jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

Mali was introduced to the Islamic culture by
Two missiles speed directly towards each other, one at 9,000 miles per hour and the other at 21,000 miles per hour. They start at 1,317 miles apart. How far apa
A manner of studying human development that takes into account all phases of life is referred to as the:
the feelings and attitudes evoked by a word are referred to as its? A. denotion B. figuration C. evocation D. connotation
Find the measures of two angles, one positive and one negative, that are coterminal with the given angle. 263°
Please help, I know how to simplify rational expressions but I can't answer this ... - Explain how a rational expression is simplified when multiplying two rati
What is the common difference between successive terms in the sequence? 0.36,0.26,0.16,0.06,-0.04,-014
(true or false) Considering costs versus benefits is similar to comparing the pros and cons of a situation
Find the measure of the first positive coterminal angel to theta =7 pi /2 radians
What is the name of the peace agreement that President Carter helped create between Israel and Egypt?