Seudónimo Seudónimo
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

it cost $4.25 foe one pound of roast beef. how much will it cost to purchase 2.5 pounds of roast beef?round to the nearest cent

Respuesta :

michelle248 michelle248
  • 01-12-2016
Since the price is $4.25 per one pound, you multiply the $4.25 by 2.5 pounds, giving you $10.63.
Answer Link

Otras preguntas

How long can you keep cooked ham in the refrigerator before it goes bad?
what is the sqrt of 14
Find the ratio in simplest form. 30 minutes to 2 hours
Which of these is a nominative case pronoun? A whom B whose C whoever D whomever Which of these is a nearest in connotative meaning to the word cat? A ki
A major cause of the neolithic revolution was
What is one main purpose of the Bill of Rights? A. to protect civil liberties B. to provide for the pursuit of happiness C. to protect against anarchy D
how are senators and representatives assigned to committees?
The band boosters collected $2400 from the sale of hamburgers and hotdogs.The amount earned from hamburgers and hotdogs were equal.A hamburger sold for three do
PLZ HELP ME WITH 2 AND 3!!!!
Select the questions below that would lead to a well–focused Interview. What led you to start playing guitar at age five? How did your teachers and parents moti