tropixalnik tropixalnik
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

jake goes to the grocery store and buys 3 apple, 2 cans of soup, and 1 box of cereal. the apples cost $0.89 each; the soup costs $2.98 per can; and the box of cereal costs $4.99.

Respuesta :

babygirl451 babygirl451
  • 01-12-2016
The answer to your problem is 13.62
Answer Link
sophiababy281 sophiababy281
  • 18-05-2020

Answer:

c=(3 x 0.89)+(2.98)+4.99

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Is hand washing a chemicals change or physicals change and why?
Find an equation for the perpendicular bisector of the line segment whose endpoints are (1,−2) and (7,2) please help me
What differences exist in attitude between rangers of past times and those of the current day?
What is m∠H? (Must give Explanation)
y = 98 -4.4x x = 9, y =​
Please help it is urgent in stuck #41
Given the following hydrogen ion concentration, determine if the solution is acidic, basic, or neutral. [H*] is 2.7 x 10-9 M
how did the captors and hostages both use the media for their own purposes?​ in the Iran Hostage Crisis
100 PTS PLEASE HELP I DO NOT UNDERSTAND!!!!
Someone please answer!