haileemarz2025
haileemarz2025 haileemarz2025
  • 03-05-2021
  • Mathematics
contestada

Crunchy peanut butter cost $325 for 259 g. in shop b it costs $408 for 340 g.
which shop gives you better value for your money?

Respuesta :

Jenna1705
Jenna1705 Jenna1705
  • 03-05-2021
Shop B. This is cause shop A charges about $1.25 for each g of peanut butter, while Shop B charges only $1.20 for each g of peanut butter. Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Powers specifically outlined in the constitution are known as
Which of the following is most appropriate for the closing in a business letter? Got to go, Nice knowing you, See you soon, Yours truly,
In baillargeon's view, infants have a pre-adapted, innate bias called the principle of _____ that explains their assumption that objects do not change their pro
The polynomial 6x2 + 9x has factors of 3x and which of the following? A. 2x + 3 B. x + 6 C. x + 3 D. 2x + 6
Saliva does not contain amylase until babies are two months old. how could this affect an infants digestive requirements
In a random sample of 25 ?people, the mean commute time to work was 30.4 minutes and the standard deviation was 7.1 minutes. assume the population is normally d
Calcium chloride forms an ionic solid. how are the particles held together and arranged in the solid
You are asked to determine the density of a liquid. What lab equipment is most helpful to find density of the liquid?
All types of bacteria that can do photosynthesis make use of only one photosystem.
What happens to the composition of an atom to cause it to become positively or negatively charged?