krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

Which type of function is shown in the table below? х f(x) 1 -4 2 -6 3 -8 ܠܛ -10 5 -12 Not a function O Linear Submit Answer Exponential Quadratic
The Adventures of Tom Sawyerby Mark Twain (excerpt)The old lady whirled round, and snatched her skirts out of danger. The lad fled on the instant, scrambled up
Question in the image
Determine the current yield on a corporate bond investment that has a face value of $1,000, pays 8 percent, and has a current price of $940.
Pls need help with this pls
Which of the following disadvantages about phenol compounds is true
How are meiosis and mitosis different (btw I know it’s not a or b)
Newton's third law of motion is also known as ______/reaction.
Jim used to disrupt the teacher's conversations by interrupting her. The teacher consistently ignored his interruptions and the behavior stopped. This is an exa
4. Which should be done after a volcanic eruption?A. Go to your neighbor.B. Prepare your emergency kit.C. Ignore what is happening around.D. Stay in the evacuat