49ersrock1234
49ersrock1234 49ersrock1234
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

A pound of beans costs $4.70. Mrs. Patel buys 6.5 pounds of beans. How much dose she pay for the beans ?

Respuesta :

llamabeans llamabeans
  • 02-12-2016
$30.55
-----------------------------------------
4.70
x 6.5
_____
2350
28200
_______
30.550
Answer Link
theBOBFREDRICK theBOBFREDRICK
  • 02-12-2016
4.70            
x    6 ( lbs)
28.20

4.70 divided by 2 is 2.35

28.20 +2.35 = 30.55




Answer Link

Otras preguntas

A human digestive enzyme breaks down its substrate at a fast rate at 35 °C. What would occur if the enzyme and substrate were kept at 75 °C? A The enzyme would
Simplify each and state the excluded values p+4/p^2+6p+8
Speech on advantages and disadvantages of quarantine life ..?
The circumference of a circular painting is 59.66 feet. What is the radius of the painting? Use 3.14 for π and do not round your answer.​
Which of these is a form of early black music used by vocalists when they improvise? O A. work songs O B. hard bop O C. New Orleans jazz O D. swing
Which is the tallest mountain peak in Africa? Mount Kilimanjaro Mount Cameroon Mount Fuji Mount Everest Map of Africa with labels SAHARA, SAHEL, ATLAS MOUNTAINS
what were the main goals of Roosevelts new deal legislation
Storm surge can raise waves as high as _____ above sea level. A. 6 meters B. 6 centimeters C. 6 feet D. 6 inches
Describe the two types of loans available, and explain how they are different. (Site 1)
10,25,35,45... What's the pattern?