Heylol2424
Heylol2424 Heylol2424
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Olivia bought a notebook for $12.50 and 9 pens. If her total was $43.73, how
much was each pen?
Help quick pls

Respuesta :

kikivanderwal
kikivanderwal kikivanderwal
  • 01-06-2021

Answer:

$3.47

the cost of each pen is $3.47

Step-by-step explanation:

subtract the price of notebook from total price

43.73 - 12.50

= 31.23

divide total from number of pens

31.23 / 9

= 3.47

Answer Link

Otras preguntas

What are moana's hobbies
Caroline weighs 41,390,000 milligrams and her baby sister weighs 3,415 grams. What is their total weight in kilograms? A. 4.4805 kg B. 448.05 kg C. 44.805 kg
What is the sum of the pink and green area?
Which of the following is NOT an effect of cryotherapy? A. Pain relief B. Increased blood flow C. Decreased muscle spasms D. Fever reduction
Eleisha is standing facing East. She turns in a clockwise direction and is now facing West. Through how many degrees did Eleisha turn.
The base of the regular triangular pyramid has sides that are 14 cm with a height of 12.1 cm. The slant height of the pyramid is 12.1 cm. What is the surface ar
Somebody pls help me
1. What is the main advantage that books have over movie adaptations?
Can someone please help me out with French class ASAP I will give brainly
in carrion crows what does roosts mean​