rashidahties2013 rashidahties2013
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 classes is $96 how much is 4 classes?

Respuesta :

kareenatwal
kareenatwal kareenatwal
  • 01-06-2021

Answer:

$64

Step-by-step explanation:

96 ÷ 6 = 16

(we want to know how much 1 class costs)

16 x 4 = 64

(once we know how much 1 class costs, we can work out how much 4 classes cost)

Answer Link

Otras preguntas

Select the correct answer. What is the simplified form of V 45? A. V 5 B. V 9.5 C. 3 V 5 D. 5 V 3
Which word best describes Mr. Gilmer’s tone towards Tom Robinson? A. disrespectful B. encouraging C. jealous D. curious
How does stress affect your muscular skeletal system
All of the following are reasons are why some people don't vote except. a) Apathy b) Too busy c) Voting rules like registration laws d) Too easy to vote
3. Sodium-24 has a half-life of 15 hours. If a sample of sodium-24 has an original activity of 800 Bq, what will its activity be after: i) 15 hours? ii) 30 hour
Is the graph increasing, decreasing, or constant? O A. Constant O B. Increasing C. Decreasing
What point of view is used in an autobiography and why?
Can someone help me with this
5-[6-2-(1-8) -3 +6]+5 =
ESSAY Applying the Skill. Aristotle was one of the philosophers whose ideas greatly influenced the Founders of the United States. Using most of the facts from t