xxmrspringtimexx
xxmrspringtimexx xxmrspringtimexx
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

A dozen apples costs $2.35. At this rate, how much would 5 apples cost?

Respuesta :

natashaaustin912
natashaaustin912 natashaaustin912
  • 02-06-2021

Answer:

0.95 is your answer

Step-by-step explanation:

Answer Link
Maysen111
Maysen111 Maysen111
  • 02-06-2021

Answer:

$.98

Step-by-step explanation:

so if a dozen apples cost $2.35 that can be represented by the equation 12x=2.35

so solve that for x because that is the price of a single apple

so then if you just leave it because it is a weird decimal then x times 5(to figure out how much 5 apples cost) is

(2.35/12) * 5 = 47/48 or about $.98

so five apples cost $.98

Answer Link

Otras preguntas

Which describes the difference between simple and compound interest?
Jane and John are considering having another child. Given the pedigree you constructed and the mode of inheritance for galactosemia, what is the risk that their
Which best describes an ancient Greek tragedy?
Suppose a meteorology station records the temperature and humidity at each hour of every day and stores the data for the past ten days including four numbers th
an elephant eats about 2500 pounds of food in 10 days. About how muck food does an elephant eat in 1000 days
________ occurs when the horizontal winds move air against mountain ranges, forcing air to rise as it passes over the mountains. ________ occurs when the horizo
find the equation of the line
Who knows this answer
which minerals are commonly found in igneous rocks? Check all that apply.A. haliteB. feldsparC. gypsumD. mincaE. quartz​
Is 3/9 a function of y Equals 6X