kimprice kimprice
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

A garden table and a bench cost $948 combined. The garden table costs $48 more than the bench. What is the cost of the bench?

Respuesta :

erbarek
erbarek erbarek
  • 03-06-2021

Answer:

$450

Step-by-step explanation:

We know that they cost 948 together and the table costs 48 more than the bench so we have:

2x+48=948. Solve this and we have

2x=900

x=450

The bench is 450 and the garden table is (450+48) 498!

Answer Link

Otras preguntas

In an animal cell, what is the function of the lysosomes?
She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar?
_____ has provided the ability to regrow tissue for knee or hip joints. Genetic engineering Hybridization Biotechnology Engineering
what are the costs and consequences of providing the subsidies and welfare in South Africa?
Biotic factors cannot live without abiotic factors. True False
help me with those two please
If f(x)=x-1/3and g(x)=3x+1, what is (f o g)(x)? 3x + 1 x – 3 3x x
Which geographic feature most aided England during the Industrial Revolution?
What is the value of x in the equation −x = 4 − 3x + 6? 5 10 −5 −10
In scientific terms, how is power related to work? A.Power is the ability to do work. B.Power is the force of work over a certain distance. C.Power is the rate