jlw20941 jlw20941
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

The watermelon that weighed 12 pounds cost $5.76 what was the cost per ounce of the watermelon? A. $0.48  B. $0.36 C. $0.03 D. $0.02

Respuesta :

saifuf12
saifuf12 saifuf12
  • 06-06-2021

Answer:

the answer is A. 0.48 $

Step-by-step explanation:

the price of ounce of the watermelon is :

[tex] \frac{5.76}{12} = 0.48 \: [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

luisa has 183 pennies. hert dad gives her 128 more write a number sentence to show many pennies luisa has now
how do you multiply and divide equations?
Help me please. What Is Stonehenge?
Can someone tell me what is a Genre?
An ecosystem includes what?
Ryker is given the graph of the function y= 1/2x^2 - 4 . He wants to find the zeros of the function but is unable to read them exactly from the graph. Find the
eight Bluefin tuna comprise 5% of the total tuna catch. How many tuna were caught in total?
How do you use Bill of rights in a sentence
What does it mean when Brutus says: "Into what dangers would you lead me, Cassius... that you would have me seek into myself...for that which is not in me?
simplify as much as possible.Assume that all variables represent positive real number4x√32xv^2 + v√2x^3