zeaganharris7 zeaganharris7
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

ice for the 11.5-ounce package: $3.19 per ounce ice for the 30.6-ounce package: $7.98 per ounce which is the better buy: ​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-06-2021
The 30.6 ounce because it would be less money for more as if you bought 3 11.5 once packages trying to spend less you would end up spending more
Answer Link

Otras preguntas

how do you graph X+2y=6
Talk to a 55-year-old (or older) business professional nearing retirement. This person can be a family member, friend, or mentor. List and describe the savings,
¿que son los cuadriláteros?
−11b+7=40 b= pls help
Look at the map and answer the following question.Based on the map of the Korean War, which of the following statements is correct?The city of Pusan was under N
factorise x^3 -3x^4 - 9x -5 Steps pls
Find the slope and y-intercept of each line:a. (x+2)(x+3)=(x-2)(x-3)+yb. x=my+bPlease show workings, and I won't accept nonsense answers! Don't answer the quest
using linking words how to correct- At the fair, not only can I eat tasty food, but I can also see awesome fireworks.
1/90 times -1/3 please give a explanation! ( if you give the reciprocal of the product for this equation Ill give brainliest)
The polynomial −16t^2+550 gives the height of a ball t seconds after it is dropped from a 550-foot-tall building. Find the height after t=2 seconds.