Lubella
Lubella Lubella
  • 04-07-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Ambrose paid $10 for 1.25 pounds of almonds. How much did the almonds cost per pound???

Ms Ambrose paid 10 for 125 pounds of almonds How much did the almonds cost per pound class=

Respuesta :

rxy390 rxy390
  • 04-07-2021
I think it’s 8 dollars because 10/1.25 is 8
Answer Link

Otras preguntas

students ages 10-17 were survey about their eating habits during breakfast.
Hey I need help plz help me now 13points
Ordeno las letras y descubro la palaba que inicia con la letra en negrita. Luego, explico oralmente por que se tildan o por que no.
During the 1920s, which economic trend helped cause the Great Depression? 1. buying goods on credit 2. saving rather than spending 3. continuing shortage
Show how you can solve the equation 3x=9 by multiplying each side by the reciprocal of 3.
A cube has a side length of 6 centimeters what is the volume
One way the body fights invaders is by increasing the body temperature or running a fever. Give a brief explanation as to why that defensive technique works aga
Which exploration did King Ferdinand and Queen Isabella of Spain sponsor? A. Bartolomeu Dias's voyage around the Cape of Good Hope. B. Christopher Columbus's vo
In a forest ecosystem including rabbits,wolves,foxes and plants, what are two possible reasons the rabbit population might decline? Enter your answer in the
the respirtatory system is responsible for which of the following.