basaniprecious40
basaniprecious40 basaniprecious40
  • 03-08-2021
  • Mathematics
contestada

. Sipho's dad used 4/11 of the packet of oranges to make juice. The
next day he used another 4/11 of the packet of oranges.
a) How many elevenths has he used?​

Respuesta :

tcbyn8l
tcbyn8l tcbyn8l
  • 03-08-2021

Answer:

8 of the 11

Step-by-step explanation:

4+4=8 of the 11

Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 03-08-2021

Part of oranges usef from the orange packet used on 1st day = 4/11

Part of oranges used from the orange packet used on 2nd day = 4/11

Total part of oranges used from the orange packet

= (4/11) + (4/11)

= 8/11

So, Sipho's dad used 8 elevenths of the oranges.

Answer Link

Otras preguntas

how do you write the properties of these opperations. 3(6x-7)
What should be done to treat a second-degree burn? a. apply ice to the burn b. apply an ontiment to the burn c. cool the burn with cold water
One reason scientists are trying to develop fuel sources from corn and sugar is because _____.
Find the distance traveled at 52 miles per hour for 5 hours.
Which European nation decided on the border of the USA and Canada
Here's an experiment you can try. Start by folding an ordinary sheet of typing paper exactly in half. Then fold it in half over and over again. You will find th
is 2.48 rounded to the nearest tenth 2.5
15 divided by 6 2/3=
what equation can be used to find the measure of an angle that is supplementary to angle EOF?
Alliya spent $6.70 on 12 pencils at the store. Her cost included $0.46 sales tax. How much did each pencil cost before the sales tax was added? Enter your ans