lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

please help 1 What is true about social change? A All nations change at the same pace. B Social change happens continuously C The united states and Canada have
The polygons in each pair are similar. Find the missing side length. Show how to please!
(PICTURE IS FOR #1 aka QUESTION 3) Which percentage below shows the probability of getting yellow on this spinner? Question 3 options: A)40% B)20% C)10% D)30% W
during a hoagie sale fundraiser, a ski club sold 42 Italian hoagies and 53 roast beef hoagies. what is the ration of Italian hoagies sold to the total number of
May I eat some help please
Compare and contrast the Opium Wars and the Sepoy Rebellion please. I’ll give a brainliest
What is the area of this triangle? Enter your answer as a decimal in the box. Round only your final answer to the nearest tenth.
The land of the Missouri compromise line had become a free state
The no child left behind act is an example of a(n) __________. block grant business grant categorical grant unfunded mandate
What is 5.95 × 106 written in standard form? A. 595,000 B. 59,500 C. 5950 D. 5,950,000