shepow15 shepow15
  • 04-08-2021
  • Mathematics
contestada

If you buy 12 pounds of lettuce for $96 what is the rate which one pound of lettuce costs

Respuesta :

2bmg7jnasy
2bmg7jnasy 2bmg7jnasy
  • 04-08-2021
8

96$ divided by 12 = 8

Thats how you would get the rate and maybe you can apply this method to other questions if there are any?
Answer Link
fisherdinah6 fisherdinah6
  • 04-08-2021

Answer:

$8

Step-by-step explanation:

$96 divided by 12

Answer Link

Otras preguntas

compare and contrast metaphors and similes and their purposes.
un parrafo minimo de 10 reglones del tema: tu y yo como vamos a salvar la vida porfavor rapido lo necesito
What kinds of characteristics can be used to  describe a place?
I don't understand #54.. Please help
how many thousands of people live in Boston?
solve |x - 1|>4 a. {x|x< -5 or x> 5} b. {x|-3< x< 5} c. {x|x< -3 or x> 5}
What is one tenth of 200?
i need help with this also its number 10
What impact did the Great Awakening have on American Indians in eighteenth-century American colonies?
identify the solution set of each equation or inequality using the given replacement set