bellamayiah19 bellamayiah19
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

susie bought 4 hair bows for 0.50 each which equation shows how to find the total cost in dollars and cents of the hair bows bought

Respuesta :

Zacookies
Zacookies Zacookies
  • 01-09-2021

Hi! I'm happy to help!

We need to look for clues in the problem to see which operation we are going to use. We see the word each, which represents multiplication.

So, we will multiply 4 by 0.50 to get our cost.

4×0.5

2

So, the cost of the 4 hair bows is $2.00.

I hope this was helpful, keep learning! :D

Answer Link

Otras preguntas

What are the three types of power a government may exercise?
the area of a parallelogram with a height of 6 meters is 126 square meters what is the base length of the parallelogram
what was darwins role on beagle
The density of gold is 19.3 g/cm3. The density of iron pyrite is 5.0 g/cm3. If a nugget of iron pyrite and a nugget of gold each have mass of 50g, what can you
what is equal to 3/8
What is 3/10 - 1/4 in simplest form
What were the names of the two major campaigns fought in Georgia during the Civil War?
I have 4 factors. Three of them 1,2 and 10. What is my fourth factor?
the tip of a match contains chemical energy. Kevin's father lit a match and blew out the flame. then he tried to light the same match again . Kevin observed tha
You want to fill a 2-foot shelf with framed pictures.There are x pictures in 4-inch frames and y pictures in 8-inch frames. Write an function for this situation