Sch13526919 Sch13526919
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store a Sprite costs $0.85, a 6 pack of Sprite is $4.08, and a 12 pack of Sprite is $8.52. Which is the better buy.

Respuesta :

broomstalia
broomstalia broomstalia
  • 01-09-2021

Answer:

it's better to buy the six pack

Step-by-step explanation:

4.08/6 is 0.68

8.52/12 is 0.71

making the 6 pack the better deal

Answer Link

Otras preguntas

In a laissez-faire economy, the government plays a
how were japanese americans treated during world war 2? Why did some americans feel this was necessary? were their fears justified?
The Russian lawmaking body was called
What is the best way to lose body fat? select one: a. crash diets b. exercising alone c. diet pills and supplements d. sensible diet and regular exercis
The bronchi of the lungs continue to branch until they end at the what?
State whether the following statements represent unprofessional or unethical behaviorMr.Venter is always late for work and takes long breaks
14. What happened as a result of the so-called Intolerable Acts?
Write a molecular equation for iron (iii) nitrate reaction with sodium sulfide
check the apply π\6 is the reference angle for
what are the correct steps to find the value of 27 to the power of 1 over 3?