britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

12. As a new reporter for the community magazine, Amanda was nervous about doing her first interview with the state governor. She asked Cameron, a veteran re
What happens when new information from an experiment produces results that partially support a theory?
Why would a finch population that lives on an island have a higher rate of speciation than a finch population that lived in a large forest in North America?
A grocery bag can withstand 300 n of force before it rips apart. how many kilograms of apples can it safely hold?
Bagels cost $2.40 per dozen. How much will it cost to buy 3.5 dozen of bagles HELP I NEED IT NOW
So heres my equation -a+6 less than or equal to 5 what I got was -a is less than or equal to -1 am I correct or just what is the real true correct Answer?
what is the important for being a CNA?
When a resident with alzheimer's disease becomes restless or agitated in the late afternoon or evening, it is called?
Mitosis results in ________ chromosome number, whereas meiosis results in ________ chromosome number.
According to the 25th amendment, who becomes acting president if the president becomes disabled? answers