LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

Who is the speaker of American History by Judith Ortiz Cofer
solve pls brainliest
Myrtle’s sister is __________. a. Bernice b. Elizabeth c. Catherine d. Ida
Samantha wanted to fill her new fish tank with goldfish and guppies. She bought 26 total fish. Each goldfish cost $3, and each guppy cost $4. She spent $86 tota
Please help 1) The purpose of the Green Revolution was to Group of answer choices Give everyone clean water Help the environment Create new technology to solve
1. Explore the summary titled Hate Crime Victimization, 2005-2019. What does this summary state about the rate of violent hate crime in 2005 in comparison to th
Match the following terms with the correct defintion doceris amabimur latin
A) 9cm B) 12cm C) 15cm D) 36cm
How did the stuarts differ from the tudors in their approach to parliament.
[tick all that apply]What is the doctor's reaction to Lady Macbeth? - He is worried that she will kill herself. - He is worried for his own life. - He