aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

What is 4p-13p-p=-150 More 2 step equations. I don't get this one at all
When an object is charged, what type of subatomic particle is transferred between objects?
can someone please help ? (:
How do I Stargaze? Please help :)
In what ways did contributions from African Americans aid the struggle for abolition?
Someone please help me : evaluate 3st to the second power + 2s if s=5 and t=3??
What Is a Seismometer?
If x= (a^2)/b, which situation would always double the value of x? (1) Doubling the value of a(2) Halving the value of a(3) Doubling the value of b(4) Halving t
What does "to see the elephant mean"?
what is the common name for calcium silicate?