mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Respuesta :

bb8andporg
bb8andporg bb8andporg
  • 03-10-2021

Answer:

40 oz i believe

Step-by-step explanation:

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 03-10-2021

Answer:

Regular: $0.21/oz

Family Size: $0.19/oz

Step-by-step explanation:

Regular:

($3.36)/(16 oz) = $0.21/oz

Family Size:

($7.60)/(40 oz) = $0.19/oz

Answer Link

Otras preguntas

How did imperialism lead to World War l
Jerome Jones delivers pizza for Papa’s Pizza. He earns $7.80 an hour plus time-and-a-half for every hour over 40. Last week he worked 45 hours. Deductions inclu
please help me out if you can!
What do these excerpts tell scholars today about the industrial revolution
All of the following occured during the post world war 1 period except? A, the red scare B. The reorganization of the KKK C. downturns in agriculture and min
At a traditional French breakfast, coffee is served in a: A. regular coffee cup. B. bowl. C. mug. D. demi-tasse cup.
Given a triangle with angles of 23, 90, 67, what type of triangle is it: acute, equiangular, obtuse, or right?
Escoge las respuestas que son correctasSi eres un estudiante de 9th 10th. th. y 12th grado, estudios enTios, primos y abuelos sonPara comprar una novela, voy a
What does the tomb look like in Romeo and Juliet
Twenty-five percent of 200 is what number?