Seudónimo Seudónimo
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

24lbs of potatoes cost $288. How much would 29lbs cost?

Respuesta :

absta2710 absta2710
  • 02-01-2017
300 dollars
288 divided by 24 = 12
288 + 12 = 300 dollars
Answer Link
izzirpmm
izzirpmm izzirpmm
  • 02-01-2017
$348 you divide 288 by 24 to get the single amount and then multiply the single amount by 29. since the single amount is 12 dollars when multiplied by 29 it is 348

Answer Link

Otras preguntas

Help Me please Urgent Help 15 Points
Which crop is the major cash crop of Malawi?
The ozone layer sits near the top of Earth's atmosphere and protects us from the sun's harmful ultraviolet rays. But ozone is dangerous when it's closer to grou
1.What did countries from all over the world agree to try to do in 1994 at the earth's summit? 2. Describe the two worst oil spills in the U.S history.
\Using the law of sine and cosine find the measure of AB given angle A is 55, angle B is 44 an side b is 68
Which statement best explains how Terrace farming differ from slash and burning agriculture
PLEASE HURRY WITH THE ANSWER NOT A GUESS THE ANSWER!!!!Figure 1 is dilated to get Figure 2. What is the scale factor? Enter your answer as a fraction, in simp
Rahm took out a 25-year loan for $155,000 at an APR of 4.8%,compounded monthly, and he is making monthly payments of $888.15. What will his balance be with 17
which line is parallel to y= 2 and goes through point (3,4)?
What was the main point of the Fifteenth Amendment?