aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

Been struggling with this question can someone help?
What is the inverse function of f(x) equals X over X -2
The graph shows the numbers of quarts of yellow paint that must be mixed with different numbers of quarts of red paint to make a certain shade of orange paint.
SOMEONE PLEASE HELP!Do you believe that Harry Truman or Joseph Stalin should have been prosecuted for war crimes? Why or Why not? Were the Nuremberg trials fair
Please help! Which equation can be used to solve for x? Choose from the Equation Bank!!
Which statements about the cone are true? Check all that apply. The radius is double the diameter. The radius is 9 mm. The base area is calculated using the rad
In a democracy, what is the proper relationship and balance between security and liberty? How would you evaluate President Bush's decision to go to war in Afgha
Who are the bondsmen?
3/6+3/6+1/6 what is the answeR
HELP PLS The description of the French Revolution as “the best of times [and] the worst of times” comes from which? A.Benjamin Franklin B.John Locke C.Ch