Kayla4320
Kayla4320 Kayla4320
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

100 points & brainliest if you get it correct!

100 points amp brainliest if you get it correct class=
100 points amp brainliest if you get it correct class=

Respuesta :

livia68
livia68 livia68
  • 03-11-2021
brand 1 is the better deal. the unit price is $2.14 per lb.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 13-11-2021

Brand 1

[tex]\\ \sf\longmapsto \dfrac{12.19}{5.7}[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto 2.14/lb[/tex]

Brand 2

2.15/lb+2=2.17/lb

Brand 2 is a better deal and 2.17lb is the unit price

Answer Link

Otras preguntas

What was the prevailing economic challenge the United States faced at the start of World War II?
what issue created tension between fdr and southern democrats?
what issue created tension between fdr and southern democrats?
round 44,769 to the nearest ten
What do you think is the most fascinating aspect of the internet?
What is a problem solving by following steps to draw a conclusion?
A skier needs to buy new ski poles during a ski trip to Utah. The price of the poles is $24 and the sales tax is 4.7%. What is the total cost of the poles, roun
if you change the slope in the equation y= 5x + 7 to y = 2x + 7 how will its graph change? A. It will increase at a faster rate than before B. It will increase
Why did the Spanish explore and colonize New Mexico and Florida in the 1600s?
round 9,254 to the nearest hundred