amberm1060 amberm1060
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

If you checked out with boxes of pencils and your total was $26, how many boxes of pencils did you buy?

Respuesta :

Fae87
Fae87 Fae87
  • 04-11-2021

Answer:

Depends how much each box costs

Step-by-step explanation:

Anyways just divide 26 by the cost of the boxes

Ex: The boxes cost 2$

26/2=13

So 13 boxes if they cost two dollars

Answer Link

Otras preguntas

Natasha is driving 300 miles and wants to make the trip in 5 hours. Which equation and solution shows the average speed, s, that Natasha needs to drive in order
someone help me please
How many solutions does the equation −3y + 3y + 4 = 4 have?
When jazz is written down with notes for each instrument to play it is called?
“...daffodils; Beside the lake, beneath the trees, Fluttering and dancing in the breeze.” This is an example of which figure of speech? A. metaphor B. si
what tool is used to measure a single,specific volume of liquid? A.a beaker B. a graduated cylinder C. A buret D. A volumetric flask
When did exactly Germany enter World War 2?
In square $ABCD$, $E$ is the midpoint of $\overline{BC}$, and $F$ is the midpoint of $\overline{CD}$. Let $G$ be the intersection of $\overline{AE}$ and $\overl
At room temperature what is the strength of the electric field in a 12-gauge copper wire (diameter 2.05 mm that is needed to cause a 2.75 a current to flow?
Geno has two hamsters,zippy is 94 millimeters long,popcorn is 8.7 cenermeters long.how much longer is zippy in millimeters